O Mikulově

Mikulov je vinařské město s bohatou historií, jehož počátky sahají až do 12. století. A protože Pálava je především krajem vinařů, i v Mikulově hraje víno důležitou roli. Rozhodnete-li se navštívit Mikulov, ochutnáte ta nejlepší vína v zemi. Mikulov je plný vináren a vinných sklípků, mezi které patří i náš malebný vinný sklep U Konšelů. Však nejen vínem živ je Mikulov.

Památky v Mikulově

V historickém centru Mikulova si můžete prohlédnout zachovalou architekturu typickou pro jižní Moravu. Pokud vás při procházce městem přepadne únava, odpočiňte si v některé z kaváren či navštivte některou z místních restaurací. Ve spodní části náměstí stojí sousoší Nejsvětější trojice. Tento barokní Morový sloup byl opraven koncem 20. století. Hned naproti leží Dietrichsteinská hrobka s dvouvěžovým průčelím. V rohu náměstí si prohlédněte rohový dům U Rytířů s překrásným sgrafitovým zdobením z počátku 17. století. Nedaleko naleznete zdobenou kašnu, kde se můžete

v horkém dni osvěžit. Vhoďte do ní minci a pojistěte si své štěstí.

Zámek a zámecká zahrada

Projdete-li mikulovské náměstí, cesta vás přivede až do zámecké zahrady, která je ideálním místem na poklidnou procházku mezi vzrostlými stromy a kvetoucími květinami. V zámecké zahradě si můžete prohlédnout sochy, velké dřevěné kružítko či se osvěžit u fontány. Ze zahrady je nádherný výhled na celý Mikulov i zámek. Zámecké zahrady jsou díky svým malebným zákoutím oblíbenou zastávkou fotografů.

Dominantou Mikulova je bezpochyby zámek, kde dnes sídlí Regionální muzeum. Nenechte si ujít prohlídku zámku, poznáte skutečně nádherné interiéry. Mezi nejznámější části zámku patří zámecká knihovna a sál předků.

Gymnázium

Obdivuhodná je také budova původně piaristického gymnázia, které založil v roce 1631 František z Dietrichsteina. K areálu gymnázia patří barokní Kostel sv. Jana Křtitele s nádherným interiérem zdobeným vídeňskou malbou.

Židovská čtvrť

V Mikulově dříve žila početná židovská komunita. Této části města vévodí Synagoga, která je zároveň jedinou dochovanou synagogou polského typu na Moravě. Na židovském hřbitově s více než 4 000 náhrobků se nachází rabínský vršek, který patří k nejnavštěvovanějším. Historií židovské komunity v Mikulově vás provede kilometr dlouhá naučná stezka.

Svatý kopeček

Svatý kopeček je přírodní dominantou Mikulova. Na jeho vrcholu naleznete Kostel sv. Šebestiána se zvonicí a Božím hrobem. Svatý kopeček je útočištěm mnoha vzácných živočichů a rostou zde ohrožené rostliny. Díky tomu patří Svatý kopeček mezi přírodní rezervace.

Pozoruhodné okolí Mikulova

Pokud již máte dost historických a přírodních památek, navštivte zatopený lom bývalé vápenky. Cestou k lomu budete procházet kolem starých bazénů, které nechal za 2. Světové války vybudovat Hitler.

Vinohrady a víno

Rozsáhlé vinohrady jsou chloubou Mikulova, kterou byste si při návštěvě města rozhodně neměli nechat ujít. Podívejte se, jak se pěstují hrozny, ze kterých mikulovští vinaři nakonec vytvoří lahodný nápoj, který máme všichni tak rádi.

Vinný sklep U Konšelů

Po dlouhém dni stráveném prohlídkami památek a procházkami přírodou vám jistě přijde vhod sklenka dobrého vína, něco k zakousnutí a příjemné posezení. Dovolte nám, abychom vás pozvali do našeho vinného sklípku U Konšelů, kde vám pomůžeme dokonale zakončit den v Mikulově.